VOC of Drivers Projesi Çalışmaları Sürüyor!

Bildiğiniz üzere derneğimizin de içinde bulunduğu Erasmus+ projesi çalışmaları devam ediyor. Ticari araç sürücülerinin mesleki yeterliliklerini arttırmayla ilgili çalışan ekip (Türkiye, Almanya, İtalya, İspanya ve İsviçre) geçtiğimiz bu aylarda konuyu düzenleyen yasalar, sürücünün sahip olması gereken farklı mesleki nitelikler ve izinler hakkında genel bir derleme oluşturmuşlar ve bunun üzerinden çalışmalarına başlamışlardır. Bu doğrultuda ulaşılan sonuçlar ve projenin nasıl ilerleyeceğine dair bilgiler aşağıda yer almaktadır.

 

            IO1- Taksi şoförleri, minibüs şoförleri, otobüs şoförleri, sektördeki firmalar, taksi ve otobüs şoförü eğitmenleri ile görüşmeler yapılmıştır.  Bu anketler ve 13 soruluk mülakatlar, bu proje ile hedeflenen kişilerin özelliklerini (yaş, cinsiyet, eğitim) ve ihtiyaçlarını belirlemek için kullanılmıştır. Oluşturulan anketler ve görüşmeler sayesinde 5 ortak ülkede yapılan anketlerin ve mülakatların sonuçları değerlendirilerek, sürücü profilleri ve eğitime ihtiyaç duyulan alan ve yeterlilik karşılaştırılabilecektir. Ortak değerlendirme raporu sonucunda en çok eğitime ihtiyaç duyan alan / konu başlıklarında örnek interaktif materyaller geliştirilecektir.

Sürücü grubunda yaş aralığı 18 ile 56 arasındaydı, ankete katılanların çoğu erkekti. Türkiye dışındaki diğer ülkelerde sürücü eğitmenleri ve eğitim merkezi temsilcileri 45 yaşın üzerindeydi.

IO2 Yetkinlik Haritasını geliştirmek için mevcut mevzuat ve görüşme anketleri kullanılmıştır.

IO2- Bu yeterlilik haritası, üzerinde çalıştığımız çevrimiçi eğitim için referans oluşturacaktır. Bu eğitim için taksi, minibüs ve otobüs şoförlerinin öğrenme, bilgi, beceri, yeterlilik birimlerine sahip olacak 7 alan ve 14 modül oluşturduk.

Bir sonraki uluslarası toplantının 8-9 Ekimde Berlin’de yapılması planlanmışken, pandemi dolayısıyla tekrar ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalmıştır. O tarihe kadar toplantılar ve proje tartışmaları online konferans yoluyla gerçekleştirilecektir.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz:

http://vocofdrivers.tsof.org.tr

https://www.facebook.com/vocofdrivers/

Your Thoughts